Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie otrzymała wsparcie finansowe w ramach rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Z katalogu ministerialnego zostało wybrane i zakupione wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Celem rządowego programu „Laboratoria przyszłości” jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
We wrześniu odbył się uroczysty apel z okazji 20-tej rocznicy nadania imienia naszej szkole. Podczas krótkiego montażu słowno-muzycznego uczniowie klas VII i VIIIa przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Kardynała Wyszyńskiego oraz rys historyczny towarzyszący nadaniu imienia naszej szkole. Podczas apelu został wykorzystany sprzęt nagłaśniający uzyskany dzięki środkom z programu.
Sprzęt z programu został wykorzystany również przez klasę 3b. Uczniowie przygotowali zdrowszą wersję tradycyjnych tostów – tosty z warzywami. Takie tosty każdemu bardzo smakowały.
Za nami październik, kolejny miesiąc szkoły oraz kolejne ciekawe i rozwijające zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. W naszej szkole odbyła się Noc Bibliotek, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Było wiele zabawy i śmiechu, a także konkursy. Nagrodami dla zwycięskich grup były medale wydrukowane na drukarce 3D. Klasa IV podjęła pierwsze próby lutowania. Uuczniów bardzo zafascynowało nowopoznane urządzenie, na pewno jeszcze nie raz będą z niego korzystać podczas zajęć technicznych. Natomiast klasa IIb, wykonała pomysłowe prace plastyczne pt. „Fryzura Pani Jesieni” z użyciem pistoletów do kleju. W tym miesiącu w budynku naszej szkoły można było również poczuć unoszące się cudowne zapachy. Klasa Vb na zajęciach technicznych przy wykorzystaniu gofrownic, opiekaczy, misek i desek do krojenia przygotowała pyszne i zdrowe posiłki. Były gofry, tosty, kolorowe sałatki. Również nasze przedszkolaki przygotowały gofry, ze swoimi ulubionymi dodatkami. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć, z wykorzystaniem nowozakupionego sprzętu.
Listopad to miesiąc, który upłynął nam pod znakiem wspomnień i refleksji dotyczących kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkolna zerówka, grup Sowy, przygotowała krótki montaż słowno-muzyczny, natomiast cała społeczność szkolna w dniu 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego. W dniu 24 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta Wieczornica Patriotyczna, zorganizowana z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi uczniowie bardzo pięknie przygotowali i przedstawili trudne drogi naszej Ojczyzny do wolności i radość z odzyskania upragnionej wolności. Było bardzo wiele głębokich przemyśleń i wzruszeń. Sprzęt audiowizualny oraz fotograficzny wykorzystany do uwiecznienia tych wydarzeń został zakupiony ze środków programu Laboratoria przyszłości. Natomiast klasa 3b rozpieściła nasze podniebienia pysznym ciastem czekoladowym z jabłkami, przygotowanym za pomocą robota kuchennego i piekarnika, zakupionych również ze środków programu.
Za nami grudzień, miesiąc w którym przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było zakupić wyjątkowe, zrobione przez dzieci i pracowników szkoły ozdoby i dekoracje świąteczne. Do ich przygotowania posłużyły nam rzeczy z programu Laboratoria Przyszłości: pistolety do kleju, a także maszyna do szycia, na której zostały uszyte choinki do stroików. Na maszynie zostały również uszyte wstążki na obręczach, które były rekwizytem podczas tańca dziewczynek z grupy Sowy, na przedstawieniu Jasełkowym. W grudniu odbył się również kiermasz kuchni amerykańskiej, przygotowany przez klasę 8b. Podczas kiermaszu zostały wykorzystane patelnie elektryczne, piekarnik oraz opiekacze do kanapek, zakupione także z funduszy programu.
W styczniu nasza społeczność szkolna przygotowywała się do wielkiego wydarzenia jakim był szkolno-parafialny koncert kolęd i pastorałek „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. W niedzielę 29.01.2023 w kościele parafialnym w Nadmie zgromadzili się uczniowie i ich rodziny, a także zaproszeni goście. Każda z klas wraz z wychowawcami przygotowała występ muzyczny, a dziewczynki z klas 2a i 5b piękne układy taneczne. Podczas tego wydarzenia został wykorzystany sprzęt nagłaśniający, nagrywający i aparat fotograficzny zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Natomiast klasa 1 wykonała piękne prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka z wykorzystaniem pistoletów na klej, zakupionych również z funduszy programu. Na koniec miesiąca klasa 2b przygotowała swoje pierwsze wspólne śniadanie, placuszki z mąki orkiszowej, każdy ze swoimi ulubionymi dodatkami. Wykorzystaliśmy robota kuchennego i patelnie elektryczne zakupione w programie. Takie wspólnie przygotowane śniadania staną się tradycją w klasie 2b.
Luty nie rozpieszczał nas pogodą. Aby poprawić sobie nastrój i przywołać choć trochę słońca i poczuć smak lata, klasa 2b przygotowała pyszne i zdrowe koktajle truskawkowe. Oczywiście wszystko z wykorzystaniem sprzętu zakupionego z funduszy rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
W marcu uczniowie naszej szkoły rozwijali swoje talenty cukiernicze. Klasa 2a przygotowała pyszne i chrupiące gofry, które każdy zjadł ze swoimi ulubionymi dodatkami. Klasy 2b i 3a w ramach innowacji pedagogicznej „Zdrowo jemy, bo sami gotujemy” upiekła pyszne i zdrowe babeczki marchewkowe, których zapach ściągnął do ich klas niejednego łasucha w szkole. Natomiast klasa 4 wraz z wychowawczynią przygotowała pełne witamin koktajle owocowo-warzywne. Wszystkie zajęcia odbyły się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości: gofrownicy, robota wielofunkcyjnego, miksera, piekarnika i blendera.
W kwietniu klasa 4 przygotowała zdrowe i kolorowe koktajle owocowe. Uczniowie klas 5a i 5b zapoznali się z podstawami projektowania w 3D. Sami próbowali wykonać projekt. Wspólnie zaprojektowali i wydrukowali breloczek do kluczy od szafek z logiem szkoły. Uczyli się obsługi samej drukarki: czyszczenia, wymiany filamentu.
To już kolejny rok szkolny, kiedy sprzęt zakupiony w ramach programu laboratoria przyszłości towarzyszy podczas zajęć uczniom i nauczycielom. Największą popularnością cieszy się sprzęt kulinarny, wykorzystywany głównie podczas zajęć kulinarnych „Witaminka” w klasie V pod kierunkiem Pani Moniki Kuchty. Pracę na zajęciach ułatwiają piekarnik, robot wielofunkcyjny, toster, gofrownica, noże, deski, miski. W pierwszym semestrze w grupie Sarenek odbyły się również zajęcia z wykorzystaniem maszyny, które poprowadziła Pani Jadwiga Matusik. Przedszkolaki poznały zawód krawcowej.
Dobiegł końca rok szkolny 2023/2024, drugi rok naszej pracy z wykorzystaniem sprzętów zakupionych z funduszy rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Niewątpliwie upłynął nam on pod znakiem zapachów, które unosiły się po szkole, wtedy gdy klasa 5 szlifowała swoje zdolności kulinarne z wykorzystaniem „laboratoryjnego sprzętu”. W swojej codziennej który wykorzystywaliśmy na co dzień sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny. Powyższy sprzęt służył nam do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, apeli, warsztatów i projektów realizowanych w szkole. Jednym z takich był apel z okazji rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia – patrona naszej szkoły, a także przedstawienie na zakończenie roku przedszkolnego w grupie Sarenki. Dzięki drukarce 3D mieliśmy możliwość stworzenia pucharów i medali, które były nagrodami w konkursach rozstrzygniętych podczas Pikniku z okazji Dnia Dziecka – konkursie z języka angielskiego i turnieju piłki nożnej.