Z kart historii szkoły
Historia szkoły w Nadmie sięga początku XX wieku. Jej dzieje w końcowych latach zaboru rosyjskiego i u świtu niepodległości przewijają się we fragmentarycznych wspomnieniach najstarszych mieszkańców Nadmy i okolicznych przysiółków.
Po odzyskaniu niepodległości w wojnie z bolszewikami, która szczególnie pozostała w pamięci mieszkańców wsi, szkoła w Nadmie wznowiła swoją działalność w warunkach Polski niepodległej. Przyjęła nazwę, jak wszystkie szkoły tego stopnia w II Rzeczpospolitej „Publiczna Szkoła Powszechna”.
Początkowo mieściła się w drewnianym budynku usytuowanym przy ulicy Starej. W dwóch izbach naukę pobierały dzieci z Nadmy i Pólka. W 1938 roku wysiłkiem mieszkańców i władz oświatowych zbudowano dla szkoły nowy, okazały budynek piętrowy z czerwonej cegły. Miał on sześć dużych, widnych sal lekcyjnych.
Wojna i okupacja zdezorganizowały pracę szkoły, Niemcy przy końcu wojny dokonali jej likwidacji, a budynek został przeznaczony na potrzeby wojska.
W sierpniu 1944 roku wieś Nadma i okoliczne miejscowości znalazły się na linii ciężkich walk frontowych. Większość ludzi uciekła ze swoich domów. Niemcy zburzyli szkołę i spalili całą wieś.
W 1945 roku rozpoczęła się odbudowa szkoły. Dzieci, które wznowiły naukę uczęszczały do szkół w Strudze i Kobyłce. Zorganizowano też naukę w jednym z prywatnych domów.
Taka sytuacja zmusiła mieszkańców Nadmy do intensywnych prac przy budowie szkoły. W 1947 roku oddano ją do użytku. Budynek był drewniany i posiadał cztery sale lekcyjne. Były też pokoje dla kierownika szkoły i nauczycieli. Stale uzupełniano wyposażenie szkoły w pomoce naukowe i podręczniki. Kierownictwo nad szkołą objął pan Jan Kowalik.
Powojenne dzieje szkoły są przykładem dobrego zbiorowego działania mieszkańców Nadmy i okolic, którzy doceniają znacznie oświaty i służą dobru swoich dzieci.
Zbiorowy wysiłek dyrekcji szkoły, rodziców, uczniów i wszystkich mieszkańców zaowocował w 1977 roku wybudowaniem nowego murowanego budynku szkolnego, który do dziś służy uczniom.
Stan organizacyjny szkoły w okresie powojennym był różny. Najpierw była to pełna szkoła ośmioklasowa, później – obniżono jej organizację do klas I – III i oddziału „0”, by w 1983 znowu podwyższyć jej organizację do klas od I do VI. Dnia 15 marca 1999 roku uchwalą Rady Miejskiej w Radzyminie szkoła w Nadmie znów stała się pełną szkołą podstawową.
Pomysłem ówczesnego dyrektora Andrzeja Krystyniaka i dzięki pomocy społeczności szkolnej i lokalnej w dniu 8 września 2002 roku szkole nadano imię Prymasa Tysiąclecia.
Po wieloletnich staraniach społeczności szkolnej oraz mieszkańców Nadmy do starego budynku szkoły zostało dobudowane nowe skrzydło. W dniu 15 czerwca 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej części szkoły. Szkoła powiększyła się o 4 sale lekcyjne, salę gimnastyczną oraz aulę, w której odbywają się nasze uroczystości.